Proszę wybrać swój kraj oraz język

 • Międzynarodowe
  • Angielski
  • Niemiecki
  • Francuski
  • Włoski
  • Hiszpański
 • Szwajcaria
  • Niemiecki
  • Francuski
  • Włoski
 • Niemcy
  • Niemiecki
 • Austria
  • Niemiecki
 • Francja
  • Francuski
 • Włochy
  • Włoski
 • Hiszpania
  • Hiszpański
 • Benelux
  • Francuski
  • Angielski
 • USA/Canada
  • Angielski
  • Hiszpański
  • Francuski
 • Polska
  • Polski
Wróć do aktualności

Dylan Teuns – narodziny gwiazdy?

27 lipca 2018 - Drużyna szosowa

Dylan Teuns to jedno z tegorocznych objawień w profesjonalnym peletonie. Po dwóch latach na poziomie World Tour młody Belg zabłysnął w kilku wyścigach, wygrywając nie tylko Tour de Wallonie i Arctic Race of Norway, ale przede wszystkim Tour de Pologne. Wygrana w Polsce to największy sukces w dotychczasowej karierze 25-letniego kolarza BMC Racing Team. Historia kolarstwa szosowego pokazała na przestrzeni ostatnich lat, że wygrana w Tour de Pologne może być swego rodzaju katapultą do światowej sławy i wygranych w grand tourach. W poprzednich latach w Polsce pierwsze duże sukcesy odnosili m.in. Daniel Martin oraz Peter Sagan, a z bardzo dobrej strony pokazywali się też np. Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Wiele wskazuje na to, że także Dylan Teuns może zrobić podobną karierę.

Ride BMC in Poland 02 - Dylan Teuns - narodziny gwiazdy (mat. pras.)

Przed startem

W tym roku na Tour de Pologne ekipa BMC Racing Team wystawiła silny skład. W czerwono-czarnych koszulkach jechali m.in. Tejay van Garderen, Rohan Dennis i Daniel Oss. Pierwotny plan zakładał, że liderami na klasyfikację generalną wyścigu będzie dwójka kolarzy – Ben Hermans, który już w poprzednich latach zajmował w Polsce wysokie lokaty, oraz znajdujący się w dobrej formie po wygranej w Tour de Wallonie Dylan Teuns. Ten pierwszy jednak nie ukończył wyścigu z powodu wypadku. Zgodnie z nakreślonymi priorytetami, drużyna miała walczyć także o wygrane na poszczególnych etapach.

Pod koniec lipca Teuns zabłysnął podczas Tour de Wallonie, gdzie wygrał dwa etapy i całą klasyfikacje generalną. Dzięki wysokiej formie dyrektorzy sportowi postawili na niego także w polskim wyścigu, który był jednak znacznie większym wyzwaniem w porównaniu do startów w Belgii. Oba wyścigi dzieliły tylko dwa dni. Największy polski wyścig szosowy rozpoczął się 29 lipca, a Tour de Wallonie zakończył się 26 lipca 2017 r.

Dwa wygrane etapy i zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de Wallonie były czymś niesamowitym. Przez cały tydzień czułem się naprawdę mocny, więc uważam, że mogę podejść do kolejnego startu z dużym zapasem pewności siebie. Jestem bardzo zmotywowany sukcesem w Belgii – zobaczymy zatem, jak sprawy potoczą się w trakcie wyścigu” – powiedział jeszcze przed startem w Polsce Dylan Teuns.

Wszystko wskazywało na to, że walka okaże się niezwykle zacięta. Na liście startowej Tour de Pologne 2017 znalazło się bowiem wielu znakomitych konkurentów, w tym m.in. Vincenzo Nibali, Wilco Kelderman, Domenico Pozzovivo, Wout Poels, Bob Jungels, Adam Yates, Gorka Izagirre, Rui Costa, Rafał Majka oraz Peter Sagan. Sprawa wygranej rozstrzygnęła się dopiero podczas ostatniego etapu. Losy wyścigu nie były pewne aż do finałowych metrów. Z pewnością była to jedna z najbardziej emocjonujących edycji w całej historii polskiego wyścigu.

Dylan Teuns - narodziny gwiazdy 02

Nowy sprzęt

Dylan Teuns oraz jego koledzy z BMC Racing Team startowali w Polsce na nowych rowerach BMC Teammachine SLR01, które należą do kolekcji modeli szosowych BMC na rok 2018. To nowa seria mająca korzenie w sprawdzonych w poprzednich latach rowerach. Wprowadzono w nich liczne udoskonalenia – geometrię zaprojektowano od podstaw, a całkowitą nowością są modele z hamulcami tarczowymi. Kolarze fabrycznego zespołu jechali jednak na rowerach z tradycyjnymi (szczękowymi) hamulcami.

Zmiany objęły praktycznie każdy element Teammachine. Głównym celem konstruktorów BMC było utrzymanie dominacji w peletonie. Proces tworzenia nowych rowerów wspomagała technologia Accelerated Composites Evolution (ACE), dzięki której stworzono tysiące wirtualnych prototypów. Korzystano też bezpośrednio z danych od profesjonalnych kolarzy.

Sprzęt, na którym Teuns wygrał Tour de Pologne, to m.in. nowy układ włókien węglowych, poprawiona struktura geometryczna, asymetryczna rama oraz przewymiarowane kształty poszczególnych rur. Jako przykład innowacyjnych rozwiązań można podać charakterystyczny design górnej rury tylnego trójkąta, który powiększa ugięcie poprzez tłumienie drgań z rury podsiodłowej. Bardziej kompaktowy tylny trójkąt poprawia natomiast transfer mocy, a jednocześnie pozwala na redukcję wagi całego roweru. Teammachine to niezwykle dopracowana konstrukcja. Wszystkie kluczowe parametry są perfekcyjnie zbalansowane” – tłumaczy Krzysztof Spławski menedżer ds. sprzedaży i produktów w BMC Polska.

Seria Teammachine wyróżnia się również autorską technologią BMC – Integrated Cockpit System (ICS). Technologia ta daje wyjątkowo duże możliwości regulacji i równocześnie zapewnia gładki i elegancki wygląd przedniej części roweru. Łącznik przewodów Di2 ukryto wewnątrz ramy. Całość uzupełniają m.in. zintegrowana obejma wspornika siodła oraz ultralekka oś w standardzie Thru-Axle.

Droga do zwycięstwa

Zgodnie z oczekiwaniami, pierwsze dwa etapy, których profile faworyzowały sprinterów, przebiegły stosunkowo spokojnie, nie wpływając w większy sposób na pretendentów do walki o „generalkę”. Oba etapy zakończyły się sprinterskimi pojedynkami, a Teuns za każdym razem dojeżdżał w czołowej grupie, dzięki czemu nie tracił cennych sekund liczących się w klasyfikacji generalnej.

Pierwsze poważne rozstrzygnięcie przyniósł 3. etap. Przez długą część liczącego 161 km etapu na czele jechała 7-osobowa ucieczka. Peleton dogonił uciekinierów na ok. 40 km przed metą. Na kolejnych kilometrach i podjazdach wykreowała się prowadząca grupa kilkudziesięciu zawodników. Etap zakończył się podjazdem, na którym najlepszy okazał się Teuns, który wyprzedził Petera Sagana i Rafała Majkę.

Dylan Teuns - narodziny gwiazdy 03

Moim głównym celem na ten wyścig było wygranie dzisiejszego etapu, ale dano mi też szansę walki o klasyfikację generalną i teraz mam dobrą pozycję. Dzisiejsza wygrana z pewnością daje mi pewność siebie, jednak myślę, że wciąż musimy podchodzić do wyścigu dzień po dniu. Tutaj jest nadal sporo silnych kolarzy, ale jestem na dobrym miejscu, by walczyć o klasyfikację, więc muszę próbować wszystkiego i dać z siebie wszystko dla zespołu. Zobaczymy, jak daleko zajdę” – powiedział po wygranym etapie Dylan Teuns.

Wygrana w Szczyrku pozwoliła Teunsowi na awans na 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Wyżej znajdował się już tylko Sagan, a kolarz BMC Racing Team miał bardzo dobrą pozycję do walki w kolejnych dniach. Następne dwa etapy nie przyniosły żadnych większych przetasowań w „generalce” – w obu przypadkach sprawa wygranej rozstrzygnęła się podczas sprinterskiego finiszu.

Sytuacja zmieniła się podczas 6. etapu, który wiódł z Wieliczki do Zakopanego i liczył w sumie 189 km. Trasa była górzysta, pełna trudnych podjazdów, co dało się we znaki kolarzom. Mocne tempo nadawali koledzy z drużyny Teunsa. Na ostatnich kilkudziesięciu kilometrach peleton rozbił się na mniejsze grupy walczących zawodników. Wysokiego tempa nie wytrzymał dotychczasowy lider, a Teuns przyjechał w czołowej grupce. Dzięki temu młody Belg założył żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Majka i Kelderman tracili do niego odpowiednio tylko 6 i 10 sekund.

Ostatni etap odbył się 4 sierpnia. Na zakończenie organizatorzy przygotowali 132 km ciężkiej – pełnej trudnych i wymagających podjazdów – trasy w okolicach Bukowiny Tatrzańskiej. Lider BMC Racing Team prowadził w „generalce”, ale jego przewaga nie była wielka. Od startu Teuns był mocno wspierany przez wszystkich kolegów z zespołu. Decydujące dla losów etapu i całego wyścigu okazało się ostatnie kilkanaście kilometrów. W tym czasie ataki przeprowadzali m.in. Majka i Poels. W efekcie jednego z nich chwile słabości miał Teuns, który stracił dystans i do prowadzącej grupki brakowało mu kilka sekund. Wtedy jednak pomógł mu van Garderen – dwójka kolarzy BMC wkrótce dojechała do uciekających. Na ostatnim podjeździe Tour de Pologne Teuns wytrzymał tempo narzucane przez konkurentów. Dojechał w ścisłej czołówce, nie stracił dodatkowych sekund. To pozwoliło mu zachować żółtą koszulkę i wygrać najważniejszy polski wyścig.

Wszyscy moi koledzy byli świetni. Jak już powiedziałem kilka dni temu, gdy wygrywałem etap, pewność i wiara, jaką we mnie pokładali, były czymś niesamowitym. Jestem nadal młody, ale kiedy zawodnicy z takim doświadczeniem i sukcesami wierzą w ciebie, to jest to zaszczyt. Wiedzieli, że wcześniej byłem na 2. miejscu – zrobili wszystko, abym objął prowadzenie, a w ostatni dzień zrobili wszystko, by obronić koszulkę lidera. To coś wspaniałego” – podsumował cały wyścig Dylan Teuns, czyli zwycięzca 74. edycji Tour de Pologne.

Dylan Teuns - narodziny gwiazdy 04

BMC Polska w miasteczku TdP

Przy okazji tegorocznej edycji wyścigu, który okazał się tak udany dla BMC Racing Team, wszyscy chętni mogli też bliżej zapoznać się z rowerami szosowymi marki BMC. W miasteczku Tour de Pologne na mecie każdego etapu udostępniane były na stoisku TVP modele szosowe, w tym m.in. BMC Timemachine 01 Ultegra Di2 oraz BMC Roadmachine 01 Dura Ace Di2.

Każdy zainteresowany mógł sprawdzić topowe rowery marki BMC oraz uzyskać informacje dotyczące rozwiązań i technologii, dzięki którym rowery te wyznaczają kierunki rozwoju całej branży. Co nas bardzo cieszy, sprzęt wzbudził duże zainteresowanie, a odwiedzające nas osoby miały wiele szczegółowych pytań” – wskazuje  Krzysztof Spławski.

Finalnie Tour de Pologne 2017 okazał się bardzo udany dla BMC. Jakość i wydajność nowych modeli BMC Teammachine SLR01 potwierdzili w praktyce kolarze BMC Racing Team, a Dylan Teuns pokazał, że ma wielki potencjał i spore szanse na to, by w kolejnych latach na stałe zagościć w czołówce profesjonalnego peletonu.

fot. Szymon Gruchalski, BMC Polska

Artykuł został opublikowany pierwotnie w drugim numerze magazynu „Ride BMC in Poland”. Magazyn w wersji elektronicznej można pobrać bezpłatnie poniżej.

Okładka Ride BMC in Poland 02 (mat. pras.)

Pobierz PDF (13 MB)

×

BMC LABS

BMC LABS

Program rekomendacji BMC LABS łączy rowery marki BMC z najlepszymi specjalistami bikefittingu. Celem jest ułatwienie znalezienia doradcy dysponującego ekspercką wiedzą oraz doświadczeniem w wyborze i dopasowaniu roweru.

Znajdź punkt BMC LABS w Twojej okolicy:

BMC LAB Kielce

ul. Warszawska 192
25-414 Kielce

BMC LAB Szczecin

ul. Europejska 35
71-069 Szczecin

BMC LAB Mikołów

ul. Wieczorka 11
43-190 Mikołów

BMC LAB Toruń

Szosa Chełmińska 137
87-100 Toruń

BMC LAB Warszawa

ul. Płowiecka 76
04-501 Warszawa

BMC LAB Wrocław

aleja Karkonoska 36
53-015 Wrocław

BMC LAB Gdańsk

ul. Nowy Świat 4
80-299 Gdańsk

BMC LAB Lódź

ul. Wspólna 1
91-464 Łódź

BMC LAB Kraków

ul. Jana Dekerta 44
30-703 Kraków

BMC LAB Poznań

ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań

x
Ustawienia zaawansowane
Instalowanie plików cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Pliki ciasteczka (ang. Cookies) są plikami, zapisywanymi i przechowywanymi na Twoim komputerze jako naszego Usługobiorcy-Klienta, tablecie lub smartfonie, lub innym urządzeniu służącym do korzystania z Internetu podczas odwiedzania serwisu internetowego bmc-switzerland.pl. Informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach serwisów internetowych.

Podmiotem zamieszczającym na Twoim urządzeniu, jako Usługobiorcy-Klienta serwisu pliki cookies oraz mającym dostęp do nich jest Administrator, Taurus Active sp. z o.o. , NIP 6351864367, Regon 524105331 z siedzibą przy ul. Józefa Wieczorka 11, 43-190 Mikołów adres poczty elektronicznej ochronadanych@taurus.info.pl.

Pliki cookies wykorzystywane są przez nas w celu dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do Twoich upodobań, jako Usługobiorcy-Klienta, oraz jak najlepszego sposobu korzystania przez Ciebie ze stron internetowych naszych serwisów. Cookies pozwalają rozpoznać Twoje urządzenie, jako Usługobiorcy-Klienta naszych serwisów internetowych i wyświetlić Ci strony internetowe, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Jako administrator możemy również na ich podstawie tworzyć statystyki, które pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób Usługobiorcy-Klienci serwisu korzystają ze stron internetowych tych serwisów. Pozwala to nam na ulepszanie ich struktury i zawartości. Pliki te pozwalają również na dostarczanie naszym Usługobiorcom-Klientom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

Administrator wykorzystuje poprzez serwis internetowy następujące pliki cookies:

a) sesyjne – są danymi niezbędnymi do utrzymania sesji w ramach bieżących działań Usługobiorcy-Klienta serwisu. Informacje te przechowywane są wyłącznie w pamięci operacyjnej urządzenia końcowego Usługobiorcy-Klienta i pozostają w niej do momentu zakończenia sesji – zamknięcia strony internetowej lub wyłączenia przeglądarki internetowej.
b) stałe - są informacjami, które przechowywane są pomiędzy poszczególnymi odwiedzinami danego serwisu internetowego przez Usługobiorcę-Klienta. Pliki te mogą zostać gromadzone w celu poznania sposobu korzystania z serwisu przez Usługobiorcę, typach jego preferencji, liczbie odwiedzin i czasie wizyty. Informacje te nie rejestrują konkretnych danych osobowych Usługobiorcy-Klienta, lecz służą do analizy statystyk korzystania z serwisu.

Administrator korzysta w szczególności z następujących plików cookies:

Ze szczegółami polityki prywatności można zapoznać się na stronie Facebook https://www.facebook.com/privacy/explanation.

Jako Usługobiorca-Klient naszych serwisów możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej (np. Safari, Firefox, Internet Explorer, Chrome, Opera), bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu na Twoim urządzeniu Usługobiorcy-Klienta serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Twoim urządzeniu końcowym jako Usługobiorcy-Kliencie, a tym samym my, jako Administrator przechowywać będziemy informacje w Twoim urządzeniu końcowym i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia w korzystaniu z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, jako Administratora, w szczególności wymagających np. logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w naszym serwisie internetowym poza tymi, co do których byłby wymagany dostęp logowania.

Dane osobowe zbierane przez nas, jako Administratora za pomocą serwisu bmc-switzerland.pl podlegają ochronie za pomocą procedur bezpieczeństwa, a także narzędzi i środków technicznych oraz organizacyjnych.

 

KLAUZULA ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH ZBIERANYCH W SPOSÓB ZAUTOAMTYZOWANY W ZAKRESIE ICH PROFILOWANIA
Wyłączone
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych obejmujących zautomatyzowaną analizę mojej aktywności na serwisie internetowym bmc-switzerland.pl, w celu ustalenia moich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania wg. moich preferencji reklam i ofert handlowych przez Taurus Active sp. z o.o. , NIP 6351864367, Regon 524105331 z siedzibą przy ul. Józefa Wieczorka 11, 43-190 Mikołów w tym za pośrednictwem serwisu internetowego www.bmc-switzerland.pl, zgodnie z art. 6 ust 1 pkt a w związku z art. 22 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. UE, L z 2016, nr 119, poz. 1) oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204z zm.) a także ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2018, poz. 1000). Zostałem poinformowany/poinformowana, że w każdej chwili mogę zwrócić się: o uzyskanie wglądu do moich danych osobowych, o ich poprawienie, uaktualnienie, sprostowanie, ograniczenia przetwarzania, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, przeniesienia, czyli wskazania podmiotu, któremu chcę przesłać moje dane osobowe. Zostałem/zostałam poinformowana, o moim prawie do nieodpłatnego wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych. Mogę to uczynić na adres poczty elektronicznej: ochronadanych@taurus.info.pl. Organem nadzorującym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018, poz. 1000). Pragniemy Cię w szczególny sposób chronić, więc zadbajmy wspólnie o Twoje bezpieczeństwo w sieci wraz z Twoimi Rodzicami i Opiekunami prawnymi. Oświadczam, iż ukończyłem / ukończyłam w chwili wyrażenia niniejszej zgody 16 lat. Pamiętaj ! Jeżeli nie ukończyłeś / nie ukończyłaś 16 lat nie możemy przetwarzać Twoich danych osobowych zgodnie z prawem (art. 8 rozporządzenia RODO) w celach marketingowych – np. w celu otrzymywania od nas na Twoją pocztę e-mail informacji o naszych konkursach, akcjach promocyjnych, jeżeli wcześniej nie wyrazi nam na to zgody lub nie potwierdzi Twojej zgody osoba sprawująca nad Tobą władzę rodzicielską, czyli Twoja Mama lub Tato, albo Twój opiekun prawny, np. Babcia, Wychowawca. Jeżeli Twoi Rodzice lub opiekunowie prawni nie potwierdzą nam na nasz adres e-mail: ochronadanych@taurus.info.pl, że wyrażają taką zgodę, niestety nie będziemy mogli przesyłać Ci naszych informacji, do czasu pozyskania stosownych zgód.
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku Wykorzystujemy pliki cookie do poprawnego świadczenia usług oraz gromadzenia anonimowych statystyk, profilowania.
Przekazujemy te dane do naszych partnerów biznesowych. Przechodząc do serwisu zgadzasz się na ich zapisanie w przeglądarce.
Jeśli nie chcesz, aby ciasteczka były zapisywane na twoim urządzeniu przejdź do ustawień zaawansowanych i ustaw swoje preferencje.
Ustawienia zaawansowane Przejdź do serwisu