Kolarstwo w Rio: Wyścig cross country
15 sierpnia 2016 - Drużyna MTB - RoweryOstatnią kolarską dyscypliną, która zostanie rozegrana podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, będzie wyścig kolarstwa górskiego cross country. W niedzielę (21 sierpnia br.) na linii startu pojawi się dwóch kolarzy BMC MTB Racing Team – Julien Absalon (Francja) oraz Lars Forster (Szwajcaria). Francuz jest jednym z głównych faworytów do złota, a dla Szwajcara to pierwszy wyścig tej rangi w karierze.
Absalon to jeden z głównych faworytów do olimpijskich medali. Francuz zdobywał złoto zarówno w Atenach, jak i w Pekinie. Obecnie jest najbardziej utytułowanym kolarzem górskim w historii, a w bieżącym sezonie wygrał zawody Pucharu Świata UCI w kolarstwie górskim cross country (XC) w La Bresse oraz Mont-Sainte-Anne. W efekcie prowadzi w klasyfikacji generalnej tego cyklu.
„Rio to coś, co pozwalało mi się koncentrować i ciężko pracować w ostatnich latach. Mam 36 lat i nie jest mi łatwiej! Profesjonalną karierę w kolarstwie górskim rozpocząłem 18 lat temu, musiałem przystosować się do wielu zmian, jeżeli chodzi o długość tras, ich design czy używane materiały. Z tym nie mierzyli się młodsi kolarze, którzy zawsze wiedzieli, czym jest „nowoczesne” cross country” – mówi Julien Absalon.
Zdaniem Absalona, w walce o medale powinni liczyć się także Nino Schurter (Szwajcaria), Jaroslav Kulhavy (Czechy) oraz Maxime Marotte (Francja).
„Najważniejsze dla mnie jest to, by wykorzystać w pełni potencjał. W Londynie miałem przebitą oponę i wycofałem się z wyścigu. To wciąż najbardziej frustrujące zdarzenie w mojej całej karierze i nie chcę, żeby to sie powtórzyło” – dodaje Francuz.
Debiutantem jest Lars Forster. Obecny rok to dla Szwajcara dopiero pierwszy sezon wśród elity kolarzy. Bardzo dużym sukcesem jest dla niego już samo powołanie, zwłaszcza że jego kraj jest najsilniejszy w cross country. Forster już podczas pierwszych dwóch startów w Pucharze Świata UCI zajął bardzo wysokie lokaty – odpowiednio 6. i 5. miejsce.
„Naprawdę nie wiem, czego się spodziewać, ale zrobię wszystko, aby zanotować dobry wynik. To będzie też dla mnie jako kolarza wielkie doświadczenie, szczególnie że moim długoterminowym celem jest zwycięstwo w igrzyskach w Tokio w 2020 r.” – mówi Lars Forster.
Olimpijska trasa jest bardzo specyficzna – całkowicie sztuczna i zbudowana na otwartym terenie, by zapewnić widzom i kamerom telewizyjnym jak najlepszą widoczność. Absalon sprawdził ją już jednak w październiku 2015 r.
„Preferuję bardziej naturalne trasy, niż te nowe rodzaje tras ze sztucznymi elementami, które są połączone ścieżkami z gładką i twardą ziemią. Przeszkody są jednak przyjemne, a długi podjazd odpowiada mi” – zaznacza Julien Absalon.
Olimpijski sprzęt BMC
Zawodnicy BMC MTB Racing Team mają w tym sezonie do swojej dyspozycji rowery z pełnym zawieszeniem (full suspension) oraz z twardym zawieszeniem (hardtail). W obu przypadkach to modele z najwyższej półki, które umożliwiają walkę o czołowe lokaty.
Absalon już zdecydował, że pojedzie na rowerze z pełnym zawieszeniem – BMC fourstroke 01. To karbonowy model oparty na kołach w rozmiarze 29 cali oraz osprzęcie Shimano XTR Di2. Za amortyzację odpowiadają w nim natomiast topowe rozwiązania firmy Fox.
BMC fourstroke 01 wyróżnia się – podobnie jak inne rowery BMC – zastosowaniem unikalnych technologii, w tym Big Wheel Concept (BWC) oraz Advanced Pivot System (APS). Efektem pierwszej technologii jest wyścigowa geometria ramy, która pozwala na zachowanie korzyści z kół o średnicy 29 cali oraz stabilności i zwrotności. Druga technologia to nowoczesny system z wirtualnym punktem obrotu, gwarantujący odpowiedni poziom komfortu i jednocześnie zapewniający brak jakichkolwiek strat energii – cała siła pedałowania jest wykorzystywana przez napęd.
Lars Forster nie wie jeszcze, na jaki sprzęt ostatecznie się zdecyduje. Wyboru ma dokonać już w Brazylii, najprawdopodobniej po pierwszych oficjalnych przejazdach. Jeśli Szwajcar nie zdecyduje się na BMC fourstroke 01, to jego sprzętem startowym będzie BMC teamelite 01, czyli karbonowy rower typu hardtail na kołach o średnicy 29 cali, w którym również zastosowano koncepcję BWC, osprzęt Shimano XTR Di2 oraz amortyzator Fox.
W przeciwieństwie do modelu full suspension BMC teamelite 01 wyposażono m.in. w system Dual Transmission Integration (DTi), nowoczesny system prowadzenia kabli, oraz Micro Travel Technology (MTT), czyli zwiększający poziom komfortu system oparty na bardzo lekkim i zintegrowanym z ramą roweru tłumiku drgań.
Centralną częścią systemu MTT jest XCell Damper – w pełni zintegrowany z ramą (umiejscowiony w górnej rurze tylnego trójkąta) tłumik drgań. Oparto go na specjalnych wkładkach, które wykonano z materiałów wykorzystywanych m.in. w bolidach Formuły 1. Ten trójpoziomowy system pozwala na 15 mm pracę zawieszenia.
Więcej informacji nt. rowerów z serii BMC fourstroke i BMC teamelite oraz innych górskich modeli z tegorocznej kolekcji można znaleźć tutaj.
Igrzyska olimpijskie – Rio de Janeiro 2016
Wyścig kolarstwa górskiego cross country mężczyzn
Kiedy: niedziela 21 sierpnia (godz. 17:30)
Gdzie: Mountain Bike Centre
Kto: Julien Absalon (FRA) i Lars Forster (SUI)