Bikefitting i mata tensometryczna w zawodowym kolarstwie – jak osiągnąć sukces na dwóch kółkach?
27 listopada 2023Bikefitting i mata tensometryczna w zawodowym kolarstwie – jak osiągnąć sukces na dwóch kółkach?
Zawodowe kolarstwo i dyscypliny pokrewne to świat pełen adrenaliny, rywalizacji i pasji. Na tej arenie o sukcesy walczy nasza Ambasadorka BMC Polska – Agnieszka Jarecka, która jest mistrzynią bikejoringu, czyli psich zaprzęgów w parze z rowerami. Agnieszka ma na swoim koncie Mistrzostwo Świata, więc nietrudno się domyśleć, że rower i jego ustawienia również muszą być mistrzowskie, by Agnieszka mogła rywalizować w zawodach o tak wysokiej randze.
Co to jest bikejoring i co ma wspólnego z zawodowym kolarstwem?
Bikejoring jest dyscypliną sportu zaprzęgowego rozgrywaną na relatywnie krótkich dystansach, w której jeden lub dwa psy ciągną rower i kolarza. Połączone są z nimi liną z amortyzatorem. Jest to sport sprinterski i każda sekunda oraz każdy watt mają ogromne znaczenie. W takiej sytuacji bikefitting staje się nieodłącznym elementem sukcesu.
Zarówno w zawodowym kolarstwie, jak i w bikejoringu, który uprawia Agnieszka wydajność odgrywa kluczową rolę. Nasza mistrzyni psich zaprzęgów stale jest w doskonałej kondycji fizycznej i regularnie trenuje, aby osiągnąć maksymalne wyniki. Na każdym etapie rywalizacji, musi posiadać profesjonalny i niezawodny sprzęt oraz doskonale nad nim panować.
Czym dokładnie jest proces bikefittingu w kontekście profesjonalnego ścigania się na rowerze z psami?
W zawodowym bikejoringu każdy element roweru i każdy aspekt techniczny na linii rower – Agnieszka – psy ma wpływ na jej wyniki. Bikefitting to proces doskonalenia ustawień roweru, aby osiągnąć maksymalną wydajność. W tym kontekście bikefitting to nie tylko dostosowanie roweru do ciała zawodniczki, ale również dostosowanie go do konkretnego typu wyścigu i trasy.
Od września Agnieszka posiada nowy rower z topowej linii full suspension BMC Fourstroke. Dotychczas jeździła na hardtailu, jednak w trosce o lepsze wyniki wybór fulla był strzałem w dziesiątkę:
„W tym sezonie po wielu latach jeżdżenia na sztywnym rowerze, postanowiłam przesiąść się na mtb full’a. Wybrałam najwyższy model, czyli BMC Fourstroke 01 One. Już mogę powiedzieć, że się w nim zakochałam! Pierwsze starty na nim też już mam za sobą. Mam wrażenie, że ten rower płynie po trasie, wybiera wszystkie nierówności. Jestem w stanie utrzymać wyższą prędkość, nawet na wymagających odcinkach trasy. Dzięki systemowi AutoDrop, mam nadzieję, że już wkrótce będę szybciej pokonywać zakręty z psem na dużej prędkości. Na pewno jest to miłość od pierwszej jazdy!”
Precyzyjnie dostosowany rower pomoże Agnieszce osiągnąć lepsze wyniki, minimalizując zmęczenie i ryzyko kontuzji, więc fitting nowego jednośladu był naturalnym krokiem w na etapie wymiany jednośladu.
„Podczas fittingu w BMC LAB Mikołów Krzysztof zmienił całkowicie moją pozycję na nowym rowerze BMC Fourstoke 01 One. Zaczął od zmiany położenia bloków w butach, poprzez obniżenie siodełka, skrócenie kierownicy oraz jej ułożenia, kończąc na zamianie mostka na dłuższy. Zmiany były zatem od razu odczuwalne. Moim problemem wcześniej był pojawiający się ból w lędźwiach po dłuższej jeździe na rowerze. Po kilku treningach w nowej pozycji mogę stwierdzić, że nie mam takich dolegliwości.
Jestem także już po pierwszym starcie na zawodach bikejoringu i pozycja, która została ustawiona jest odczuwalnie wydajniejsza. Dłuższy mostek pozwala mi bardziej wyciągnąć i wyprostować się na rowerze, umożliwia bardziej złożoną i dynamiczniejszą jazdę, oraz lepsze pokonywanie zakrętów. Poprzez odpowiednią wysokość siodełka uzyskałam większą moc pedałowania. Odpowiednie skrócenie kierownicy dostosowane do moich wąskich barków oraz ustawienie jej nachylenia znacząco wpłynęły na komfort i kontrolę podczas jazdy rowerem.”
W holistycznym podejściu do bikefittingu duże znaczenie ma wykorzystanie maty tensometrycznej. Czym dokładnie jest to narzędzie?
W BMC LAB Mikołów podczas fittingu roweru naszej Ambasadorki specjalista Krzysztof wykorzystał matę tensometryczną marki gebioMized. Jest to sprzęt najwyższej światowej klasy, który z pomocą 64 czujników prezentuje w formie graficznej nacisk wywierany przez ciało kolarza na dany punkt siodełka.
Bikefitting to proces, który pozwala zobaczyć, jak każda pojedyncza zmiana odzwierciedla się w całej pozycji. Za pomocą maty tensometrycznej możemy monitorować efekty korekt. Od ustawień siodła, poprzez ustawienia kierownicy aż po zmiany wprowadzane wkładkami korekcyjnymi w butach. Mata poprzez szczegółową analizę stref nacisków na siodło, pomaga bikefitterowi, posiadającemu odpowiednią wiedzę, w doborze właściwego siedziska.
Jak wyglądał proces bikefittingu roweru Agnieszki z użyciem maty tensometrycznej w BMC LAB Mikołów?
Mata tensometryczna była umieszczana na siodełku. Podczas cyklu pedałowania lub zmiany pozycji, mata zbierała dane dotyczące sił i punktów kontaktowych między ciałem Agnieszki a nowym rowerem. Te dane pomogły Krzysztofowi dokładnie zrozumieć, jakie obszary ciała doświadczają nacisku i obciążenia podczas jazdy.
Analiza danych z maty tensometrycznej pomogła w ustaleniu optymalnej pozycji na rowerze, gdzie obciążenia są równomiernie rozłożone, a nasza Zawodniczka może efektywnie wykorzystać siłę. Wspomniane dane mogą być również używane do identyfikacji asymetrii w jeździe, co pozwala na dokładniejsze dostosowanie ustawień roweru do indywidualnych cech anatomicznych.
W zawodowym kolarstwie, gdzie każdy detal ma znaczenie, bikefitting jest jednym z sekretów sukcesu.
Jak każda zawodowa dyscyplina, bikejoring to sport, w którym liczy się precyzja. Perfekcyjnie ustawiony sprzęt, który uwzględnia specyfikę wyścigów, przebyte kontuzje oraz anatomię kolarki ścigającej się na tak wysokim poziomie zaawansowania, jaki reprezentuje Agnieszka są sportowym must have.
Bikefitting to proces, który w parze z odpowiednimi narzędziami pozwala w pełni wykorzystać potencjał Agnieszki. Dzięki niemu nasza Ambasadorka może w pełni skupić się na rywalizacji i dążyć do osiągnięcia zwycięstw na miarę swoich marzeń.