Proszę wybrać swój kraj oraz język

 • Międzynarodowe
  • Angielski
  • Niemiecki
  • Francuski
  • Włoski
  • Hiszpański
 • Szwajcaria
  • Niemiecki
  • Francuski
  • Włoski
 • Niemcy
  • Niemiecki
 • Austria
  • Niemiecki
 • Francja
  • Francuski
 • Włochy
  • Włoski
 • Hiszpania
  • Hiszpański
 • Benelux
  • Francuski
  • Angielski
 • USA/Canada
  • Angielski
  • Hiszpański
  • Francuski
 • Polska
  • Polski
Wróć do aktualności

Wyczynowe rowery BMC – 15 lat wyścigowych zmagań

20 maja 2017 - Drużyna szosowa - Rowery

Nasze modele wyczynowe już od 2001 r. są podstawą dla innowacji i ewolucji rowerów BMC. Kluczowe znaczenie ma rowerowa inżynieria oraz design na najwyższym poziomie, potwierdzone w profesjonalnym peletonie podczas Tour de France, mistrzostw świata oraz największych wyścigów UCI World Tour. Modele wyczynowe zostały stworzone w jednym celu – by przekraczać linię mety najtrudniejszych wyścigów świata na 1. miejscu…

Wyczynowe rowery BMC – 15 lat wyścigowych zmagań 01

BMC Switzerland to jedna z niewielu marek, które w ostatnich latach tak wytrwale przełamywały limity w projektowaniu rowerów. Od ponad dekady produkujemy wyścigowe rowery szosowe. W tych działaniach opieramy się na kilku ponadczasowych wartościach i celach. Mowa o byciu najszybszym, biciu rekordów świata, przekraczaniu granic wyobraźni oraz zwyciężaniu w najtrudniejszych wyścigach. W tych dążeniach naszymi partnerami są i były profesjonalne drużyny, które wspieramy. Ich zapotrzebowanie na rowerowe technologie, dające dodatkową przewagę nad konkurentami, to od przełomu wieków swego rodzaju katalizator dla projektów i całego rozwoju naszych rowerów szosowych.

2000

Premiera pierwszego roweru szosowego

Powróćmy do roku 2000. BMC Racing (tak wcześniej nazywała się marka BMC Switzerland) jest małym szwajcarskim producentem rowerów, który właśnie został zakupiony przez nowego inwestora, dobrze znanego w Szwajcarii biznesmena – Andy’ego Rihsa. Jego firma Phonak, znana na świecie z produkcji aparatów słuchowych, była też sponsorem tytularnym Phonak Cycling Team, czyli profesjonalnego szwajcarskiego zespołu kolarskiego. Pełen pasji do kolarstwa szosowego Rihs miał bardzo jasną wizję – szwajcarska firma ma produkować rowery, na których można będzie wygrywać w Tour de France.

W ciągu roku powstał pierwszy rower – BMC Team Machine SLT01, który zadebiutował podczas Tour de Suisse. Rama była połączeniem trójcieniowanego aluminium i karbonowych górnych rur tylnego trójkąta. Rower wyróżniał się technologią „Crosslock Skeleton” – nowatorskim systemem integracji i łączeń poszczególnych rur.

Kluczowe technologie

Konstrukcja wahacza oraz Crosslock Skeleton

W przypadku karbonowych górnych rur tylnego trójkąta BMC Team Machine SLT01 zastosowano pionierską metodę konstrukcji wahacza Firefork, która później została szeroko zaadaptowana przez innych producentów. Druga główna technologia, czyli Crosslock Skeleton, pozostała w kolejnych latach podstawą dla następnych rowerów i technologii BMC.

2004

Team Machine przerobiony

Sukcesy osiągnięte przez Phonak Racing Team na modelu BMC Team Machine SLT01 z 2001 r. zainspirowały inżynierów BMC do pracy nad udoskonaleniem tego roweru. Głównym celem było zwiększenie sztywności i zachowanie przy tym niskiej wagi. W 2004 r. zaprezentowano nową wersję Team Machine. Stosunek sztywności do wagi oraz precyzja sterowania wyznaczyły nowy poziom i podniosły poprzeczkę dla innych producentów rowerów.

Kluczowe technologie

Włókna węglowe nowej generacji

W konstrukcji wykorzystano włókna węglowe nowej generacji, wytworzone przez firmę Easton z wykorzystaniem technologii CNC. Rezultatem była większa sztywność spojeń. To pozwoliło projektantom na eksperymentowanie z długością rur oraz materiałami. Nowy Team Machine miał również karbonową górną i dolną rurę ramy. Zastąpiono nimi używane wcześniej elementy aluminiowe.

Wyczynowe rowery BMC – 15 lat wyścigowych zmagań 02

2006

Pro Machine SLC01 – pierwszy w pełni karbonowy rower wyścigowy BMC

Do 2005 r. skonstruowano w pełni karbonową ramę, a nowy BMC Pro Machine SLC01 zastąpił model BMC Team Machine SLT01 i stał się podstawowym rowerem wyścigowym kolarzy Phonak Cycling Team. To była również jedna z pierwszych tego rodzaju ram w profesjonalnym peletonie.

Pro Machine był także pierwszym na świecie rowerem z ramą wykonaną w całości z zastosowaniem nowatorskiej nanotechnologii CNT firmy Easton. To zaawansowany system łączenia żywicą karbonowych nanorurek CNT. Zaletą tego rozwiązania było to, że w efekcie poszczególne włókna były wystarczająco mocne, aby stworzyć z nich ramę w pełni karbonową. Z włókien węglowych wykonane były nie tylko tylne haki i zestawy gniazd łożyskowych, ale również wbudowany zacisk sztycy.

Unikalna kombinacja nowatorskich technologii, włókien węglowych oraz integrated Skeleton Concept (iSC) pozwoliła inżynierom BMC na zmniejszanie wagi także w następnych latach. Kiedy jadący na modelu Pro Machine Oskar Pereiro okazał się najlepszy na 16. etapie Tour de France w 2005 r., nikogo nie zdziwiło, że mówił o ważnej roli roweru.

Rozczarowanie drużynami

Kilka lat niefortunnych zdarzeń związanych ze sponsorowanymi przez BMC drużynami, czyli Phonak Cycling Team oraz ProTeam Astana, oraz dopingiem oznaczało, że wyniki osiągnięte na Pro Machine były w pewnym stopniu niemiarodajne. To doprowadziło do ostatecznego rozwiązania Phonak Racing Team. Pod koniec 2005 r. oko Andy’ego Rihsa przykuł jednak amerykański zespół narodowy U23. Rihs zdecydował, że BMC będzie sponsorować drużynę, która później przekształciła się w BMC Racing Team. W 2008 r. grupa uzyskała licencję UCI Pro Continental. Tak rozpoczęła się też nowa era wspierania przez markę BMC profesjonalnego kolarstwa.

2009

Teammachine odnowiony – perfekcyjna równowaga

Chociaż Team Machine został nieco w cieniu, gdy Pro Machine był używany w profesjonalnym peletonie między 2005 a 2009 r., projektanci BMC pracowali wtedy nad nową formułą dla uwielbianego Team Machine. Odnowiony BMC teammachine SLR01 został zaprezentowany podczas targów Eurobike w 2009 r. To pierwszy rower z generacji modeli z superlekkimi ramami, który wyróżniał się fenomenalnymi właściwościami jezdnymi. Pomimo lekkości oraz sztywności, sprzęt był też odpowiednio wygodny i wręcz perfekcyjnie zbalansowany, by móc sprawdzić się w trakcie najważniejszych wyścigów.

Nowy BMC teammachine SLR01 to również pierwszy model BMC powstały w oparciu o innowacyjną technologię Tuned Compliance Concept (TCC), zapewniającą od 2009 r. równowagę między sztywnością i pionowym ugięciem. Koncepcja ta sprowadza się do regulowanego tłumienia drgań i optymalizacji warstw zastosowanych materiałów.

Równie ekscytującą wiadomością, jak premiera nowego BMC teammachine SLR01, było ogłoszenie, że w 2010 r. do drużyny BMC Racing Team dołączą George Hincapie oraz Cadel Evans.

Kluczowe technologie

Odnowiony Crosslock

Geometria nowego BMC teammachine SLR01 była nadal zbliżona do swojego poprzednika, ale udoskonalona technologia Crosslock – wykorzystana w łączeniu górnej rury, rury podsiodłowej oraz górnych rur tylnego trójkąta – pozwoliła inżynierom na obniżenie górnych rur tylnego trójkąta i zwiększenie sztywności tylnego trójkąta i pionowego ugięcia. Górna rura została „podzielona” na dwie części, by zapewnić odpowiednią dynamikę i bardziej optymalny rozkład sił.

Wyczynowe rowery BMC – 15 lat wyścigowych zmagań 03

Zwycięskie rowery, zwycięscy kolarze

Lata po wprowadzeniu nowego BMC teammachine SLR01 w 2009 r. należały do najbardziej ekscytujących w historii tego roweru. Wygrywano na nim najtrudniejsze wyścigu cyklu UCI World Tour. Nie było już żadnych wątpliwości, że to sprzęt godny najsilniejszych i najbardziej utalentowanych kolarzy w historii tego sportu.

2010

Początek ery zwycięstw

Posiadający tytuł mistrza świata Cadel Evans zasilił szeregi BMC Racing Team. To dzięki niemu BMC teammachine SLR01 pojawił się w świetle reflektorów – na tym rowerze zawodnik wygrał wyścig jednodniowy La Flèche Wallonne i zaliczane do najtrudniejszych etapy Giro d’Italia. W tym samym roku wywalczył żółtą koszulkę lidera Tour de France, ale po dwóch dniach złamał łokieć, a dalsza walka o triumf stała się już właściwie niemożliwa. W klasyfikacji generalnej zajął ostatecznie 26. miejsce, a drużyna BMC Racing Team uzyskała licencję Pro Tour na sezon 2011.

2011

BMC Racing Team wygrywa Tour de France

Już w pierwszym sezonie na poziomie UCI World Tour zespół BMC Racing Team zapisał się w historii kolarstwa. Cadel Evans wygrał bowiem – jako pierwszy Australijczyk w dziejach – Tour de France. Przed przedostatnim etapem Evans zajmował 3. miejsce w „generalce”, tracąc 57 sekund do lidera. W spektakularny sposób, pełen siły i determinacji, pojechał jednak na BMC timemachine TM01 liczącą 42,5 km jazdę na czas. W efekcie kolarz objął prowadzenie w wyścigu i już go nie oddał. Marzenie Andy’ego Rihsa, który chciał zwycięstwa w Tour de France na rowerze BMC, stało się więc rzeczywistością.

2012

Gilbert z tytułem mistrza świata

Po zwycięstwie  Cadela Evansa w Tour de France drużyna BMC Racing Team nabrała jeszcze większego rozpędu. Po wygraniu dwóch etapów podczas Vuelta a Espańa belgijski kolarz – Philippe Gilbert – przypieczętował swój pierwszy sezon w BMC zwycięstwem w mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym. W Valkenburgu (Holandia) przypuścił niezapomniany atak na niesławny Cauberg. Odskoczył wtedy przeciwnikom na tyle, by móc samotnie przekroczyć na BMC teammachine SLR01 linię mety.

2013

34 000 prototypów w jeden rok – jeszcze lepszy BMC teammachine SLR01

Po wygranych w Tour de France, mistrzostwach świata oraz innych legendarnych wyścigach uczynienie z BMC teammachine SLR01 jeszcze lepszego roweru wydawało się bardzo trudne.

Rozwiązaniem okazała się technologia Accelerated Composites Evolution (ACE). Dzięki firmowemu oprogramowaniu komputerowemu powstało ponad 34 tys. prototypów nowego i superlekkiego BMC teammachine SLR01. Ważąca zaledwie 790 g rama stworzona została w oparciu o najlepszą relację sztywności do wagi. Chociaż to przyspieszenie było wartością nadrzędną dla nowego modelu, to szczególnie zaskakujące dla wszystkich były znakomite właściwości jezdne. Inżynierowie BMC z Grenchen udowodnili, że dla szybkości nie trzeba wcale poświęcać komfortu. W efekcie powstał sztywny, lekki rower wyścigowy z imponującymi parametrami pionowego ugięcia.

Kluczowe technologie

Technologia ACE

Odpowiednie oprogramowanie komputerowe pozwoliło na tworzenie cyfrowych prototypów i zdecydowanie ułatwiło stworzenie ramy o najbardziej optymalnych właściwościach.

Wyczynowe rowery BMC – 15 lat wyścigowych zmagań 04

2013

Zróżnicowanie i regularność

Do 2013 r. drużyna BMC Racing Team stała się zróżnicowanym, międzynarodowym zespołem z kolarzami z co najmniej 11 różnych krajów. Chociaż w tym roku nie osiągnięto wielkich sukcesów, regularność była kluczowa, a drużyna odniosła w sumie 30 zwycięstw, w tym wygrane etapowe w Vuelta a Espańa, USA Pro Challenge, Arctic Race of Norway oraz Amgen Tour of California.

2014

Pierwszy wygrany klasyk

Philippe Gilbert kolejny raz zapisał się w historii kolarstwa, wygrywając po pięknym, solowym ataku na wzgórze Cauberg wyścig jednodniowy Amstel Gold Race. To zwycięstwo było także pierwszym triumfem BMC Racing Team w wiosennych klasykach.

2015

Etapowe triumfy

W roku 2015 kolarze BMC Racing Team odnieśli etapowe zwycięstwa we wszystkich trzech najważniejszych wyścigach – po dwa etapy w Giro d’Italia i Vuelta a Espańa, a także trzy etapy w Tour de France (dwa z nich to triumfy w jeździe na czas). Na liście zwycięstw znalazła się także wygrana całego Tour Down Under.

2016

Greg Van Avermaet ze złotym medalem olimpijskim

Trzy dni w żółtej koszulce lidera Tour de France były znakomitą rozgrzewką dla 31-letniego kolarza z Belgii, który do swojej kolekcji dodał złoty medal olimpijski. Greg Van Avermaet wygrał w Rio de Janeiro wyścig ze startu wspólnego po spektakularnym finiszu sprinterskim.

Wyczynowe rowery BMC – 15 lat wyścigowych zmagań 05

BMC teammachine, czyli rodzina wojowników

BMC teammachine SLR01 był tak udanym rowerem, że na przestrzeni lat wprowadzono również rowery serii SLR02, SLR03, a także aluminiowe ALR01.

Wszystkie modele BMC teammachine bazują na oryginalnej geometrii i filozofii, dzięki którym rowery te oferują najlepszy balans pomiędzy sztywnością oraz wagą. Poszczególne modele stworzono głównie z myślą o jeździe wyczynowej oraz o amatorach lubiących sportowy styl jazdy.

Artykuł został opublikowany pierwotnie w premierowym numerze magazynu „Ride BMC in Poland”. Magazyn w wersji elektronicznej można pobrać bezpłatnie poniżej.

RideBMCinPoland

Pobierz PDF (3,9 MB)

×

BMC LABS

BMC LABS

Program rekomendacji BMC LABS łączy rowery marki BMC z najlepszymi specjalistami bikefittingu. Celem jest ułatwienie znalezienia doradcy dysponującego ekspercką wiedzą oraz doświadczeniem w wyborze i dopasowaniu roweru.

Znajdź punkt BMC LABS w Twojej okolicy:

BMC LAB Kielce

ul. Warszawska 192
25-414 Kielce

BMC LAB Szczecin

ul. Europejska 35
71-069 Szczecin

BMC LAB Mikołów

ul. Wieczorka 11
43-190 Mikołów

BMC LAB Toruń

Szosa Chełmińska 137
87-100 Toruń

BMC LAB Warszawa

ul. Płowiecka 76
04-501 Warszawa

BMC LAB Wrocław

aleja Karkonoska 36
53-015 Wrocław

BMC LAB Gdańsk

ul. Nowy Świat 4
80-299 Gdańsk

BMC LAB Lódź

ul. Wspólna 1
91-464 Łódź

BMC LAB Kraków

ul. Jana Dekerta 44
30-703 Kraków

BMC LAB Poznań

ul. Romana Maya 1
61-371 Poznań

x
Ustawienia zaawansowane
Instalowanie plików cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Pliki ciasteczka (ang. Cookies) są plikami, zapisywanymi i przechowywanymi na Twoim komputerze jako naszego Usługobiorcy-Klienta, tablecie lub smartfonie, lub innym urządzeniu służącym do korzystania z Internetu podczas odwiedzania serwisu internetowego bmc-switzerland.pl. Informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach serwisów internetowych.

Podmiotem zamieszczającym na Twoim urządzeniu, jako Usługobiorcy-Klienta serwisu pliki cookies oraz mającym dostęp do nich jest Administrator, Taurus Active sp. z o.o. , NIP 6351864367, Regon 524105331 z siedzibą przy ul. Józefa Wieczorka 11, 43-190 Mikołów adres poczty elektronicznej ochronadanych@taurus.info.pl.

Pliki cookies wykorzystywane są przez nas w celu dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do Twoich upodobań, jako Usługobiorcy-Klienta, oraz jak najlepszego sposobu korzystania przez Ciebie ze stron internetowych naszych serwisów. Cookies pozwalają rozpoznać Twoje urządzenie, jako Usługobiorcy-Klienta naszych serwisów internetowych i wyświetlić Ci strony internetowe, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Jako administrator możemy również na ich podstawie tworzyć statystyki, które pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób Usługobiorcy-Klienci serwisu korzystają ze stron internetowych tych serwisów. Pozwala to nam na ulepszanie ich struktury i zawartości. Pliki te pozwalają również na dostarczanie naszym Usługobiorcom-Klientom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

Administrator wykorzystuje poprzez serwis internetowy następujące pliki cookies:

a) sesyjne – są danymi niezbędnymi do utrzymania sesji w ramach bieżących działań Usługobiorcy-Klienta serwisu. Informacje te przechowywane są wyłącznie w pamięci operacyjnej urządzenia końcowego Usługobiorcy-Klienta i pozostają w niej do momentu zakończenia sesji – zamknięcia strony internetowej lub wyłączenia przeglądarki internetowej.
b) stałe - są informacjami, które przechowywane są pomiędzy poszczególnymi odwiedzinami danego serwisu internetowego przez Usługobiorcę-Klienta. Pliki te mogą zostać gromadzone w celu poznania sposobu korzystania z serwisu przez Usługobiorcę, typach jego preferencji, liczbie odwiedzin i czasie wizyty. Informacje te nie rejestrują konkretnych danych osobowych Usługobiorcy-Klienta, lecz służą do analizy statystyk korzystania z serwisu.

Administrator korzysta w szczególności z następujących plików cookies:

Ze szczegółami polityki prywatności można zapoznać się na stronie Facebook https://www.facebook.com/privacy/explanation.

Jako Usługobiorca-Klient naszych serwisów możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej (np. Safari, Firefox, Internet Explorer, Chrome, Opera), bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu na Twoim urządzeniu Usługobiorcy-Klienta serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Twoim urządzeniu końcowym jako Usługobiorcy-Kliencie, a tym samym my, jako Administrator przechowywać będziemy informacje w Twoim urządzeniu końcowym i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia w korzystaniu z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, jako Administratora, w szczególności wymagających np. logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w naszym serwisie internetowym poza tymi, co do których byłby wymagany dostęp logowania.

Dane osobowe zbierane przez nas, jako Administratora za pomocą serwisu bmc-switzerland.pl podlegają ochronie za pomocą procedur bezpieczeństwa, a także narzędzi i środków technicznych oraz organizacyjnych.

 

KLAUZULA ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH ZBIERANYCH W SPOSÓB ZAUTOAMTYZOWANY W ZAKRESIE ICH PROFILOWANIA
Wyłączone
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych obejmujących zautomatyzowaną analizę mojej aktywności na serwisie internetowym bmc-switzerland.pl, w celu ustalenia moich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania wg. moich preferencji reklam i ofert handlowych przez Taurus Active sp. z o.o. , NIP 6351864367, Regon 524105331 z siedzibą przy ul. Józefa Wieczorka 11, 43-190 Mikołów w tym za pośrednictwem serwisu internetowego www.bmc-switzerland.pl, zgodnie z art. 6 ust 1 pkt a w związku z art. 22 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. UE, L z 2016, nr 119, poz. 1) oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204z zm.) a także ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2018, poz. 1000). Zostałem poinformowany/poinformowana, że w każdej chwili mogę zwrócić się: o uzyskanie wglądu do moich danych osobowych, o ich poprawienie, uaktualnienie, sprostowanie, ograniczenia przetwarzania, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, przeniesienia, czyli wskazania podmiotu, któremu chcę przesłać moje dane osobowe. Zostałem/zostałam poinformowana, o moim prawie do nieodpłatnego wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych. Mogę to uczynić na adres poczty elektronicznej: ochronadanych@taurus.info.pl. Organem nadzorującym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018, poz. 1000). Pragniemy Cię w szczególny sposób chronić, więc zadbajmy wspólnie o Twoje bezpieczeństwo w sieci wraz z Twoimi Rodzicami i Opiekunami prawnymi. Oświadczam, iż ukończyłem / ukończyłam w chwili wyrażenia niniejszej zgody 16 lat. Pamiętaj ! Jeżeli nie ukończyłeś / nie ukończyłaś 16 lat nie możemy przetwarzać Twoich danych osobowych zgodnie z prawem (art. 8 rozporządzenia RODO) w celach marketingowych – np. w celu otrzymywania od nas na Twoją pocztę e-mail informacji o naszych konkursach, akcjach promocyjnych, jeżeli wcześniej nie wyrazi nam na to zgody lub nie potwierdzi Twojej zgody osoba sprawująca nad Tobą władzę rodzicielską, czyli Twoja Mama lub Tato, albo Twój opiekun prawny, np. Babcia, Wychowawca. Jeżeli Twoi Rodzice lub opiekunowie prawni nie potwierdzą nam na nasz adres e-mail: ochronadanych@taurus.info.pl, że wyrażają taką zgodę, niestety nie będziemy mogli przesyłać Ci naszych informacji, do czasu pozyskania stosownych zgód.
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku Wykorzystujemy pliki cookie do poprawnego świadczenia usług oraz gromadzenia anonimowych statystyk, profilowania.
Przekazujemy te dane do naszych partnerów biznesowych. Przechodząc do serwisu zgadzasz się na ich zapisanie w przeglądarce.
Jeśli nie chcesz, aby ciasteczka były zapisywane na twoim urządzeniu przejdź do ustawień zaawansowanych i ustaw swoje preferencje.
Ustawienia zaawansowane Przejdź do serwisu