
Dylan Teuns zwyciężył w klasyfikacji generalnej 74. edycji Tour de Pologne. Na ostatnim etapie, który odbył się w piątek (4 sierpnia), zawodnik BMC Racing Team dojechał do mety w czołowej grupce i zajął 5. pozycję. Na podium „generalki” znaleźli się też Rafał Majka (Bora – hansgrohe) oraz Wout Poels (Team Sky). Wygrana w Polsce to największy sukces w dotychczasowej karierze Teunsa.

© TDWSport.com
Przed wyścigiem różnice w klasyfikacji generalnej były niewielkie, dlatego zespół BMC i Teunsa czekała ciężka walka o utrzymanie koszulki lidera wyścigu. Liczący 132 km etap był pełen wymagających podjazdów.
Na początku etapu utworzyła się kilkunastoosobowa ucieczka, która przez długi czas miała sporą przewagę. W grupie tej nie było faworytów do wygranej w klasyfikacji generalnej, ale mocne tempo nadawał m.in. Peter Sagan (Bora – hansgrohe). Lidera BMC Racing Team cały czas wspierali koledzy z drużyny – Tejay van Garderen, Samuel Sanchez, Floris Gerts, Daniel Oss i Rohan Dennis.
Decydująca walka rozpoczęła się na kilkanaście kilometrów przed metą. Ataki przeprowadzali m.in. Majka i Poels. W pewnym momencie Teuns osłabł i stracił kilka sekund do prowadzących. Wtedy pomógł mu van Garderen – obu kolarzom udało się dołączyć do uciekającej grupki.
Na finałowym podjeździe Teuns utrzymał tempo liderów, dzięki czemu nie stracił żadnych dodatkowych sekund. W efekcie kolarz BMC Racing Team obronił koszulkę lidera. Na drodze do zwycięstwa w Tour de Pologne kolarz wygrał 3. etap wyścigu, gdzie uzyskał kluczową bonifikatę czasową. To największe sukcesy w jego dotychczasowej karierze.
„Wszyscy moi koledzy byli świetni. Jak już powiedziałem kilka dni temu, gdy wygrywałem etap, pewność i wiara, jaką we mnie pokładali, były czymś niesamowitym. Jestem nadal młody, ale kiedy zawodnicy z takim doświadczeniem i sukcesami wierzą w ciebie, to jest to zaszczyt. Wiedzieli, że wczoraj byłem na 2. miejscu – zrobili wszystko, abym objął prowadzenie, a dzisiaj zrobili wszystko, by obronić koszulkę lidera. To coś wspaniałego” – powiedział po wyścigu Dylan Teuns.
Rowery startowe kolarzy BMC Racing Team: BMC Teammachine SLR01.
Profil wyścigu:
Tour de Pologne
Etap 7: Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (132 km)
Top 3: 1. Wout Poels (Team Sky), Adam Yates (ORICA-SCOTT), Rafał Majka (Bora – hansgrohe)
BMC Racing Team Top 3: Dylan Teuns (5.), Tejay van Garderen (9.), Samuel Sanchez (33.)
Top 3 (klasyfikacja generalna): Dylan Teuns, Rafał Majka (Bora – hansgrohe), Wout Poels (Team Sky)
fot. Tim de Waele/TDWsport.com
Wykorzystane cytaty zostały opublikowane pierwotnie tutaj.
Galeria (Tour de Pologne 2017, etap VII):