Proszę wybrać swój kraj oraz język

 • Międzynarodowe
  • Angielski
  • Niemiecki
  • Francuski
  • Włoski
  • Hiszpański
 • Szwajcaria
  • Niemiecki
  • Francuski
  • Włoski
 • Niemcy
  • Niemiecki
 • Austria
  • Niemiecki
 • Francja
  • Francuski
 • Włochy
  • Włoski
 • Hiszpania
  • Hiszpański
 • Benelux
  • Francuski
  • Angielski
 • USA/Canada
  • Angielski
  • Hiszpański
  • Francuski
 • Polska
  • Polski
Wróć do aktualności

20 minut z Adrianem Brzózką

29 marca 2017 - Drużyna MTB - Wywiady

20 minut z Adrianem Brzózką 01

Od roku 2017 kolarze górscy JBG2 Professional MTB Team startują na rowerach marki BMC. O kolarstwie, rowerowym sprzęcie oraz planach na przyszłość opowiada w wywiadzie Adrian Brzózka, czołowy zawodnik drużyny i wielokrotny medalista mistrzostw Polski.

WYWIAD Z ADRIANEM BRZÓZKĄ

We wrześniu ubiegłego roku po raz kolejny byłeś bezkonkurencyjny podczas mistrzostw Polski w maratonie MTB. Jak podsumujesz cały ubiegłoroczny sezon?

Ubiegłego roku nie zaliczam do szczególnie udanych. Nie był jednak na tyle kiepski, że chciałbym wymazać go z pamięci, bo pojawiło się kilka dobrych wyników. Zwycięstwo w Algarve Bike Race (kat. S2 UCI) w Portugalii, mistrzostwo Polski w maratonie oraz 3. miejsce w hiszpańskiej etapówce Rioja Bike Race (kat. S2 UCI). To warte odnotowania wyniki. Obrona tytułu mistrza Polski w maratonie była dla mnie istotnym punktem kalendarza. Na przełomie lipca i sierpnia mocno pracowałem we włoskim Trepalle, czyli miejscowości położonej 2,2 tys. m n.p.m. Trening wysokogórski jest dla mnie znakomitym bodźcem, dzięki czemu pod koniec sierpnia byłem już w dobrej dyspozycji. Formę udało się utrzymać właściwie aż do końca września. Same mistrzostwa to była rywalizacja głównie z Belgiem… Sebastien Carabin miał niesamowitą końcówkę sezonu. Góry to obszar, w którym ściganie sprawia mi najwięcej frajdy, a sama lokalizacja – Jelenia Góra – bardzo mi odpowiadała.

Tytuł mistrza zdobyłeś już na rowerze BMC.

Ramę BMC teamelite 01 miałem w moim „arsenale” już od połowy kwietnia. Roweru użyłem m.in. właśnie podczas mistrzostw w Jeleniej Górze. W momencie walki o koszulkę mistrzowską był wyposażony w Foxa 32 Factory z kolekcji 2017, bardzo „wylightowane” koła MCFK i opony Schwalbe Racing Ralph (wzmacniana wersja SnakeSkin). Napęd XX1 z zębatką 34. Całość ważyła ok. 8,3-8,4 kg. Autorski system tłumienia drgań BMC, czyli zintegrowane z ramą rozwiązanie Micro Travel Technology, było tym razem ustawione na poziomie medium 02, chociaż zazwyczaj stosuję wersję hard. Po objeździe trasy, którego dokonałem na modelu z pełnym zawieszeniem – BMC fourstroke, doszedłem do wniosku, że więcej fragmentów trasy pasuje jednak do roweru bez dampera. Postawiłem zatem na BMC teamelite 01. Rower spisał się znakomicie, dowiózł mnie do mety na 2. miejscu w kategorii OPEN, dając równocześnie tytuł mistrza Polski.

Dlaczego wybraliście – jako cały zespół – akurat rowery BMC jako startowy sprzęt na rok 2017?

Podejście drużyny JBG2 do sprzętu możemy sformułować w kilku słowach – najlepsza jakość bez kompromisów. Nie rozpatrujemy podmiotu, który chce z nami współpracować, pod kątem ilości sprzętu bądź oferowanej kwoty. Przejeździłem połowę zeszłego sezonu na rowerach BMC teamelite oraz BMC fourstroke. Z kolei Anton Sintsov, czyli mój klubowy kolega i olimpijczyk z Rio de Janeiro, spędził końcówkę sezonu na BMC fourstroke. Mam bardzo pozytywne zdanie na temat ram BMC. Zaznajomienie się z zachowaniem BMC podczas zawodów było kluczowym elementem, który zadecydował ostatecznie o nawiązaniu współpracy między JBG2 i marką BMC.

20 minut z Adrianem Brzózką 02

Jak oceniasz ten sprzęt z perspektywy wyścigowej?

BMC skonstruowało ramy z myślą o ściganiu i wygrywaniu. To dla nas bardzo istotne. Slogan „race is the best test” dobrze obrazuje w tym przypadku podejście do konstruowania roweru. Równie ważnym elementem w ramach szwajcarskiego producenta jest zwarta konstrukcja i wyścigowa geometria, która – mimo sportowej pozycji zawodnika – pozwala na spędzenie wielu godzin w siodełku bez uskarżania się na brak wygody czy dyskomfort w jakimś obszarze aparatu ruchowego. Tendencja rynkowa do ram mocno „slopowanych” ominęła konstruktorów z BMC i Impec Lab. Te rowery mają po prostu swoją filozofię kątów i długości rur. Efektem jest kompromis między zwrotnością a stabilnością przy każdej prędkości. Zespół JBG2 Professional MTB Team w przyszłym roku będzie używać ram BMC teamelite 01 oraz BMC fourstroke 01. W pierwszym z tych rowerów wyróżnić warto innowacyjny system MTT, o którym już wcześniej wspomniałem. Dzięki temu systemowi tłumienia drgań umiejscowionemu w tylnym trójkącie ramy, wykonanemu z wykorzystaniem materiałów stosownych wcześniej w bolidach Formuły 1, kolarz może liczyć na więcej komfortu. Po pierwsze, siedząc na siodełku i jadąc po nierównościach, rama odczuwalnie filtruje drgania oraz wypiera drobne nierówności. W przypadku zjazdu – stojąc na pedałach – MTT tłumi natomiast pierwszą fazę uderzenia. Mogę to wyjaśnić bardziej obrazowo – na standardowym hardtail’u dostaję po nogach klasycznym młotkiem, a jadąc na BMC teamelite jedynie młotkiem gumowym. Drugi z rowerów, czyli BMC fourstroke 01, wykorzystuje natomiast zawieszenie w technologii APS, czyli Advanced Pivot System. Deklarowany skok to 100 mm. Dzięki unoszeniu koła pionowo w górę, a nie w kierunku ramy – ma się wrażenie, że mamy do dyspozycji nie 100, a 120 mm. Lockout – beton. Zero bujania przy dynamicznej jeździe. Tryb trail jest naprawdę przydatny na technicznych podjazdach. Dodatkowo nie mamy wrażenia, że cała moc idzie w damper, a nie w napęd. Łańcuch przenosi moc, którą dysponuje nasza noga, a tłumik robi swoją robotę, czyli zajmuje się siłami działającymi od podłoża na nasze tylne koło.

Jakie są twoje osobiste preferencje sprzętowe – wolisz sztywne czy jednak może pełne zawieszenie?

Lubię jeździć zarówno na sztywnym, jak i zawieszonym rowerze. Wszystko zależy od trasy. W Polsce na 90 proc. tras wybieram rower sztywny, czyli w tym przypadku BMC teamelite 01. Na zagranicznych trasach ta proporcja się odwraca i można mówić o stosunku 70 do 30 proc. na rzecz zawieszonego roweru. Zasada jest prosta i sprowadza się do tego, że jeśli nie znam trasy, to wybieram rower full suspension. Jeśli znam trasę, wybieram rower szybszy na danej nawierzchni.

Wspominasz o trasach. Co w tym kontekście sądzisz o rozwoju kolarstwa górskiego?

W ostatnich latach tendencja w kolarstwie górskim w formacie wytrzymałościowym – chodzi tutaj o cross country (XC) oraz maratony i etapówki – przybrała jeden kierunek: bardziej technicznie, więcej adrenaliny, więcej zabawy… I tak przeszkody, które jeszcze nie tak dawno były domeną grawitacyjnej odmiany kolarstwa, pojawiły się w nieco zmodyfikowanej wersji także w XC i maratonie. Zdecydowanie obecne trasy są w większym stopniu efektem ingerencji w naturalny teren. Sztuczne przeszkody i specjalnie profilowane zakręty zwiększyły widowiskowość zmagań kolarzy górskich i mowa nie tylko o XC, ale również o maratonach. W 2014 r. miałem okazję startować w Irlandii w mistrzostwach Europy w maratonie, gdzie trasa obejmowała ok. 60 km sztucznego singletrack’a… W związku z tego typu zmianami moje przygotowania do sezonu oraz treningi w jego trakcie uległy znacznym modyfikacjom.

20 minut z Adrianem Brzózką 03

Inne trasy, inne przygotowania. To chyba przyniosło ze sobą również zmianę w podejściu do konstruowania samych rowerów.

Oczywiście. Jeszcze jakiś czas temu koła w rozmiarze 29 cali to była w zasadzie dla nas abstrakcja. Geometria pierwszych rowerów z takimi kołami była do tego niedopracowana i sprowadzała się głownie do poszerzania bazy kół tak, aby zmieścić większą średnicę koła. Współczesna geometria to z kolei krótki rozstaw kół, przedni widelec o bardziej leżącym kącie oraz bardziej pionowa rura podsiodłowa. Taką tendencję widzimy również w rowerach górskich BMC. Efektem tych założeń jest większa wydajność sprzętu na zjazdach, które są teraz trudniejsze. Inna rynkowa tendencja to stałe zwiększanie komfortu oraz efektywności jazdy, co dotyczy m.in. rowerów typu hardtail. Tutaj marka BMC odpowiada nowatorskim systemem MTT, którego skuteczności niejednokrotnie doświadczyłem już podczas zawodów. Myślę, że przyszłością w XC oraz maratonie będą regulowane za pomocą manetki sztyce oraz rowery zawieszone ze zmienną geometrią, która będzie przekształcała sztywny rower o podjazdowej geometrii w rower o endurowych właściwościach. Biorąc pod uwagę modele BMC, to może być coś w rodzaju skrzyżowania wspomnianego BMC teamelite z modelem trailowym BMC speedfox.

To stała ewolucja. A jak oceniasz zmiany zachodzące w polskim środowisku MTB?

Niestety, poziom polskiego kolarstwa w wersji terenowej jest niższy, niż było to jeszcze parę lat temu. Dobrze obsadzonych zawodów jest u nas jak na lekarstwo. Specjalistyczne szkolenie w Polsce kuleje. A kolarza górskiego należy szkolić od najmłodszych kategorii wiekowych. Nie wystarczy wyselekcjonować juniorów z dużą wydolnością i posadzić ich na rowery górskie. Może zmieni się podejście po wyborach w Polskim Związku Kolarskim, które odbyły się w grudniu. Życzyłbym sobie też, aby polski kalendarz wypełniały regularnie zawody sygnowane przez UCI. To gwarantuje odpowiedni poziom zawodników. Chciałbym doczekać wyścigu etapowego z kategorią S2, S1 lub SHC… Nasze polskie tereny mają naprawdę duży potencjał. Wielka szkoda, że praktycznie nie gościmy u nas zawodników ze światowej czołówki.

Jakie plany na rok 2017 ma JBG2 Professional MTB Team?

Nasza grupa zawalczy o kwalifikacje na mistrzostwa świata oraz mistrzostwa Europy w maratonie. Tam chcemy godnie reprezentować Polskę. Na początku sezonu będziemy widoczni głównie na południu Europy – na wyścigach etapowych w Hiszpanii, gdzie zaczynamy już z końcem stycznia. W sierpniu zadebiutujemy z kolei w wyścigu organizowanym przez Red Bull w Islandii. Kalendarz dopełnią maratony oraz wyścigi etapowe w Niemczech, Włoszech, Francji, Rumunii oraz Czechach. W Polsce natomiast skupimy się na wybranych edycjach serii Bike Maraton, wyścigach Czesława Langa, jeśli ich formuła będzie podobna do tej z lat ubiegłych, oraz innych maratonach i wyścigach XC – wszędzie tam, gdzie będzie można ścigać się w oszałamiającym tempie i na ciekawej trasie. Nie zabraknie nas też na mistrzostwach Polski.

Wywiad został opublikowany pierwotnie w premierowym numerze magazynu „Ride BMC in Poland”. Magazyn w wersji elektronicznej można pobrać bezpłatnie poniżej.

RideBMCinPoland

Pobierz PDF (3,9 MB)

×
Ustawienia zaawansowane
Instalowanie plików cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Pliki ciasteczka (ang. Cookies) są plikami, zapisywanymi i przechowywanymi na Twoim komputerze jako naszego Usługobiorcy-Klienta, tablecie lub smartfonie, lub innym urządzeniu służącym do korzystania z Internetu podczas odwiedzania serwisu internetowego bmc-switzerland.pl. Informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach serwisów internetowych.

Podmiotem zamieszczającym na Twoim urządzeniu, jako Usługobiorcy-Klienta serwisu pliki cookies oraz mającym dostęp do nich jest Administrator, Marek Senczek prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą ZAKŁAD PRODUKCYJNO-HANDLOWY "TAURUS" MAREK SENCZEK, pod marką TAURUS, NIP 6350006294, Regon 003555879 z siedzibą przy ul. Józefa Wieczorka 11, 43-190 Mikołów adres poczty elektronicznej ochronadanych@taurus.info.pl.

Pliki cookies wykorzystywane są przez nas w celu dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do Twoich upodobań, jako Usługobiorcy-Klienta, oraz jak najlepszego sposobu korzystania przez Ciebie ze stron internetowych naszych serwisów. Cookies pozwalają rozpoznać Twoje urządzenie, jako Usługobiorcy-Klienta naszych serwisów internetowych i wyświetlić Ci strony internetowe, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Jako administrator możemy również na ich podstawie tworzyć statystyki, które pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób Usługobiorcy-Klienci serwisu korzystają ze stron internetowych tych serwisów. Pozwala to nam na ulepszanie ich struktury i zawartości. Pliki te pozwalają również na dostarczanie naszym Usługobiorcom-Klientom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

Administrator wykorzystuje poprzez serwis internetowy następujące pliki cookies:

a) sesyjne – są danymi niezbędnymi do utrzymania sesji w ramach bieżących działań Usługobiorcy-Klienta serwisu. Informacje te przechowywane są wyłącznie w pamięci operacyjnej urządzenia końcowego Usługobiorcy-Klienta i pozostają w niej do momentu zakończenia sesji – zamknięcia strony internetowej lub wyłączenia przeglądarki internetowej.
b) stałe - są informacjami, które przechowywane są pomiędzy poszczególnymi odwiedzinami danego serwisu internetowego przez Usługobiorcę-Klienta. Pliki te mogą zostać gromadzone w celu poznania sposobu korzystania z serwisu przez Usługobiorcę, typach jego preferencji, liczbie odwiedzin i czasie wizyty. Informacje te nie rejestrują konkretnych danych osobowych Usługobiorcy-Klienta, lecz służą do analizy statystyk korzystania z serwisu.

Administrator korzysta w szczególności z następujących plików cookies:

Ze szczegółami polityki prywatności można zapoznać się na stronie Facebook https://www.facebook.com/privacy/explanation.

Jako Usługobiorca-Klient naszych serwisów możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej (np. Safari, Firefox, Internet Explorer, Chrome, Opera), bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu na Twoim urządzeniu Usługobiorcy-Klienta serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Twoim urządzeniu końcowym jako Usługobiorcy-Kliencie, a tym samym my, jako Administrator przechowywać będziemy informacje w Twoim urządzeniu końcowym i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia w korzystaniu z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, jako Administratora, w szczególności wymagających np. logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w naszym serwisie internetowym poza tymi, co do których byłby wymagany dostęp logowania.

Dane osobowe zbierane przez nas, jako Administratora za pomocą serwisu bmc-switzerland.pl podlegają ochronie za pomocą procedur bezpieczeństwa, a także narzędzi i środków technicznych oraz organizacyjnych.

 

KLAUZULA ZGODY NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH ZBIERANYCH W SPOSÓB ZAUTOAMTYZOWANY W ZAKRESIE ICH PROFILOWANIA
Wyłączone
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych obejmujących zautomatyzowaną analizę mojej aktywności na serwisie internetowym bmc-switzerland.pl, w celu ustalenia moich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania wg. moich preferencji reklam i ofert handlowych przez Marka Senczka prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą ZAKŁAD PRODUKCYJNO-HANDLOWY "TAURUS" MAREK SENCZEK, pod marką TAURUS, NIP 6350006294, Regon 003555879 z siedzibą przy ul. Józefa Wieczorka 11, w Mikołowie 43-190 w tym za pośrednictwem serwisu internetowego www.bmc-switzerland.pl, zgodnie z art. 6 ust 1 pkt a w związku z art. 22 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. UE, L z 2016, nr 119, poz. 1) oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204z zm.) a także ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2018, poz. 1000). Zostałem poinformowany/poinformowana, że w każdej chwili mogę zwrócić się: o uzyskanie wglądu do moich danych osobowych, o ich poprawienie, uaktualnienie, sprostowanie, ograniczenia przetwarzania, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, przeniesienia, czyli wskazania podmiotu, któremu chcę przesłać moje dane osobowe. Zostałem/zostałam poinformowana, o moim prawie do nieodpłatnego wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych. Mogę to uczynić na adres poczty elektronicznej: ochronadanych@taurus.info.pl. Organem nadzorującym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018, poz. 1000). Pragniemy Cię w szczególny sposób chronić, więc zadbajmy wspólnie o Twoje bezpieczeństwo w sieci wraz z Twoimi Rodzicami i Opiekunami prawnymi. Oświadczam, iż ukończyłem / ukończyłam w chwili wyrażenia niniejszej zgody 16 lat. Pamiętaj ! Jeżeli nie ukończyłeś / nie ukończyłaś 16 lat nie możemy przetwarzać Twoich danych osobowych zgodnie z prawem (art. 8 rozporządzenia RODO) w celach marketingowych – np. w celu otrzymywania od nas na Twoją pocztę e-mail informacji o naszych konkursach, akcjach promocyjnych, jeżeli wcześniej nie wyrazi nam na to zgody lub nie potwierdzi Twojej zgody osoba sprawująca nad Tobą władzę rodzicielską, czyli Twoja Mama lub Tato, albo Twój opiekun prawny, np. Babcia, Wychowawca. Jeżeli Twoi Rodzice lub opiekunowie prawni nie potwierdzą nam na nasz adres e-mail: ochronadanych@taurus.info.pl, że wyrażają taką zgodę, niestety nie będziemy mogli przesyłać Ci naszych informacji, do czasu pozyskania stosownych zgód.
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku Wykorzystujemy pliki cookie do poprawnego świadczenia usług oraz gromadzenia anonimowych statystyk, profilowania.
Przekazujemy te dane do naszych partnerów biznesowych. Przechodząc do serwisu zgadzasz się na ich zapisanie w przeglądarce.
Jeśli nie chcesz, aby ciasteczka były zapisywane na twoim urządzeniu przejdź do ustawień zaawansowanych i ustaw swoje preferencje.
Ustawienia zaawansowane Przejdź do serwisu